Zoznam najinovatívnejších lídrov s najzastaranejšou metódou výberu

Autor: Samuel Krajňák | 9.9.2019 o 14:25 | (upravené 9.9.2019 o 14:35) Karma článku: 1,82 | Prečítané:  592x

Forbes nedávno publikoval zoznam 100 najinovatívnejších lídrov na svete, a jedinej žene, ktorá sa na zoznam dostala, priradil grafiku mužskej hlavy. Veď prečo nie?

Ako ste si mohli všimnúť na Twiterri, Forbes nedávno publikoval "list of America's Most Innovative Leaders" a zo 100 ľudí na zozname sa iba jedno jediné miesto ušlo žene. Barbara Rentler získala 75. priečku a ako jediná nemala pri svojom profile vlastnú fotografiu, ale namiesto toho tam Forbes pridal neforemnú grafiku mužskej hlavy.

 Samozrejme, vo Forbse nemajú stážistov alebo asistentov, ktorí by dokázali stiahnuť Barbarinu fotku z oficiálnej stránky Ross Stores... Po publikovaní a silnej reakcii, ktorá nasledovala, sa Forbes rozhodol obrázok zmeniť, a namiesto neho pridal neforemnú grafiku ženskej hlavy.

Oveľa zarážajúcejšie je však vysvetlenie toho, prečo sa na celom zozname nachádza iba jediná žena - podľa vyjadrenia Forbesu je to kvôli tomu, že ženy sa na podobných pozíciách bežne nenachádzajú a preto nenašli dosť kandidátok, ktoré by vyhovovali kritériám výberu. A tu sa dostávam ku najväčšiemu problému - ku kritériám výberu. 

V danom zozname sú totiž kritériá nastavené tak, že reálne (a tu sa s nikým nebudem škriepiť o argumentácii Forbesu) je tam absolútne minimálna šanca na to, aby sa na ňom umiestnili ženy. A namiesto zamyslenia sa nad kritériami, ich updatovaním alebo celkovou výmenou, sa skupina mužov rozhodla, že to je v poriadku, a veď prečo by sme to nemali publikovať?? V podstate tak iba dávame najavo, že nás tie dôvody, kvôli ktorým je pre ženy neskutočne ťažké presadiť sa v tomto "mužskom" svete nezaujímajú a ešte to celé podčiarkneme tým, že ako jediná žena na zozname bude mať Barbara pridelenú mužskú grafiku.

Myslím si, že zoznam najinovatívnejších lídrov by nemal byť tvorený na základe starých kritérií, ktoré neospravedlniteľne zvýhodňujú mužov - avšak to sa nám podarí dosiahnuť iba zmenou mentality. Samozrejme, v tomto prípade si mnohí povedia, že to je len USA a u nás to tak nie je...  Ktovie, ako by podobný zoznam vyzeral na Slovensku?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?